Tayland

Tayland, resmi adı ile Tayland Krallığı, eski adı ile Siyam, Hindiçin yarımadasının orta kısmında bulunan Güneydoğu Asya ülkesidir. Sınırları, batısı Burma (Myanmar) ve Andaman Denizi ile, doğusu Kamboçya,Laos ve Tayland Körfezi ile, kuzeyi Burma (Myanmar) ve Laos  ve güneyi Malezya ile çevrilidir. Tayland, mevki itibari ile büyük bir stratejik öneme sahip olup, 513.120 km² yüzölçümü ile dünyanın en büyük 51. ülkesidir.

Tayland’ın başkenti uluslararası ismi Bangkok olan, halk arasında Krung Thep (Melekler şehri) ve resmi olarak ise “Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit”tir.

Tayland’ın nüfusu son verilere göre 69 milyonu geçmiştir. Ve toplam nüfusun 12 milyondan fazlası başkent Bangkok’ta yaşamaktadır.

Tayland’da 77 tane il bulunmaktadır ve 5 (beş) çoğrafi bölgeye ayrılmıştır. Kuzey Tayland, Kuzeydoğu Tayland (ISAN), Güney Tayland, Doğu Tayland ve Orta Tayland.

Resmi Dili

Tayland’ın resmi dili Tayca’dır. Türkçe’den farklı olarak tonlamalardan oluşan bir dildir. Yazının devamını okumak için tıklayınız.

Para Birimi

Tayland para birimi Baht’tır. Simgesi “฿” Kısaltması THB. Yazının devamını okumak için tıklayınız.

Dini İnanç

Tayland’ın resmi dini Budizm’dir. Ülke nüfusunun yaklaşık %95’lik bölümü Budizm’in Theravada koluna mensuptur. Nüfusun yaklaşık %5’lik kısmı Müslümandır. Yazının devamını okumak için tıklayınız.

Kültür

Tayland kültürü Hindistan, Çin, Kamboçya, Laos, Burma ve diğer Güneydoğu Asya ülkelerinin kültürlerinden yoğun bir biçimde etkilenmiştir. Yazının devamını okumak için tıklayınız.