Kültür

Loy Krathong Festivali
Loy Krathong Festivali

Tayland kültürü Hindistan, Çin, Kamboçya, Laos, Burma ve diğer Güneydoğu Asya ülkelerinin kültürlerinden doğal olarak etkilenmiştir.

Tayland’da “Wai” adı verilen kökeni hindistana dayanan selamlama biçiminde insanlar birbirlerini selamlarken veya dua ederken avuç içlerini birleştirir ve başlarını öne eğerler.

Tayland yeni yılında yapılan su festivali “Songkran” ve su ruhlarını onurlandırmak için yapılan “Loy Krathong”  gibiçoğu Hindu veya Budist kökenli birçok festival, geçmişteki manasını kısmen yitirse de günümüzde hala gerçekleşmekte.

Tayland kralları bölgedeki eski tanrı-kral geleneğinin de etkisiyle son derece fazla saygı görmektedirler. Krala hakaret etmek veya eleştirmek yasaktır. Bu kurala uymayan Taylar veya yabancılar lese-majesty yasası sebebi ile hapis cezasına çarptırılabilirler.

Songkran Su Festivali
Songkran Su Festivali

Tayland kültüründe kavga, bağırma gibi durumlar hoş karşılanmamaktadır. Trafikte ve ya günlük yaşantıda insanlar gayet sakindir.

Tayland kültüründe anne, baba ve diğer aile büyüklerine saygının büyük önemi vardır. Çocuklar ailelerine destek olmakla yükümlüdürler. Tayland’daki seks turizminin en önemli sebeplerinden biri de, özellikler Kuzey Tayland (Isan) bölgesinde kırsal kesimlerde yaşayan kadınların, transseksüel ve travestilerin ailelerine destek olmak için fuhuş sektörüne dahil olmalarıdır.

Tayland’da “Kathoey” adı verilen transseksüel ve travestilere büyük bir hoşgörü gösterilmekte ve dışlanmadan her türlü işte çalışabilmektedirler. Ayrıca Kathoey kabareleri ve güzellik yarışmaları da son derece meşhurdur.

Batılı devletlerin Hindiçin’de tek kolonileştiremedikleri ülke Tayland olmuştur ve Tay halkı bununla büyük gurur duymaktadır. Batılılar “farang” olarak adlandırılmaktadır.

Hint, Çin ve Güneydoğu Asya mutfaklarının bir karışımı olan Tayland mutfağı dünya çapında meşhurdur. Tayland yemeklerinde, her bir yemekte ya da tüm sofrada ekşi, tatlı, tuzlu ve acı olmak üzere dört ana lezzetin dengesi gözetilir. Hindistan cevizi gibi meyveler ve baharatlar yemeklerde yoğun biçimde kullanılır.

Asıl adı “Muay Thai” olan Tayland boksu da dünyaca ünlüdür ve Tayland’daki en popüler spor dallarından biridir.