Tayland’a Girişlerde Uygulanacak Yeni Vize Uygulaması

Tayland Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bir Nota’da 12 Ağustos 2014 tarihinden itibaren ülkede çalışma vizesi ya da uygun vizesi olmadan bulunan yabancı uyruklu kişilerin Tayland’a girişlerini yasaklayan yeni bir uygulamaya başlanacağı duyurulmuştur. Yeni uygulamanın, vize muafiyeti uygulamasını suistimal ederek Tayland’da yasadışı şekilde çalışan kişilere yönelik olduğu kaydedilmektedir.

Tayland Göçmenlik Bürosu yetkililerinin, süregelen uygulamaya göre vize süresi dolmuş, kaçak duruma düşmüş, çalışma vizesi olmadan çalışan, Tayland’da uygun vize ile bulunmayan ve bu tür vize ihlali yapan kişileri tespit ettiğinde, sözkonusu kişileri sadece uyarmakla ve gerekli vize başvurusunda bulunmalarını tavsiye etmekle yetinildiği belirtilmektedir. Ancak, 12 Ağustos 2014 tarihinden itibaren yeni getirilecek olan bir uygulamayla Tayland Göçmenlik Bürosu’nun çeşitli şekillerde vize ihlali yapan sözkonusu kişileri tespit ettiğinde, bu kişilere Tayland’a giriş yasağı koyacağı bildirilmektedir.

Bu nedenle turistik amaç dışında Tayland’a gelecek kişilerin ülkeye giriş yapmadan önce amaçları doğrultusunda gerekli vizeleri önceden temin etmeleri tavsiye edilmektedir.

Saygıyla duyurulur.