İpucu & Tavsiye

Tayland, herkesin en az bir kez ziyaret etmesi gereken, dünyada cenneti tattıran bir ülke kuşkusuz. Ülkemizden çok uzaklarda olan bu tropikal ülkenin kültürü ve insanları da doğal olarak çok farklı. Gülümseyen insanların ülkesinde yabancıların (onların dilinde Farang) iyi karşılandığı bir gerçek. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken noktalar da yok değil.

Öyle ki;

 • Tay kültüründe selamlaşma çok önemli. Bir uzakdoğulu gibi olmasa da selam  vermeye dikkat edin.
 • Ülkedeki tapınakların çoğunluğunda çok kısa kıyafetler ile ziyarete izin verilmemekte. Bu nedenle tapınak gezilerinizde mini etek, şort, kolsuz tişört gibi kıyafetler giymemekte fayda var. Ayrıca tapınak benzeri yerlere gittiğinizde ‘Burası bugün kapalı, sizi başka yere götüreyim.’ diyenler de çıkabilir. Yetkililerden teyit ettirmeden inanmayın.
 • Kral ve kraliyet ailesi hakkında konuşurken Tayland‘ın hala krallıkla yönetildiğini unutmayın ve gerçekten dikkatli olun. Kral ülkede çok sevildiği gibi, hakkında kötü konuşanlar dahi cezalandırılabilmektedir.
 • Tay kültüründe baş vücudun en üst noktası olduğu için kutsal kabul edilmekte. Bu yüzden insanların başına dokunulması hoş karşılanmaz. Aynı şekilde ayaklar da vücudun en alt bölgesinde olduğu için, ayağınızla birine dokunmak ya da birini göstermek saygısızlık kabul edilir.
 • Türk Milleti olarak heyecanlı ve tezcanlı olsak da Taylandlılar tam tersi olarak gayet sakin ve uysaldırlar. Özellikle yoğun trafikte bile sinirlenen insanları bırakın, korna çalan araç sürücüleri bile göremezsiniz. Bu nedenle zaman zaman sinirlenseniz dahi sakin kalmakta fayda var.
 • Tayland‘ın neredeyse tamamında çeşme suyu içilecek kadar temiz değil. Bu nedenle çeşmeden su içmemeye dikkat edin.
 • Eğer mağaza haricinde sokak ya da pazar alışverişi yapacaksanız pazarlıksız kesinlikle almayın. Pazarlık yaparken kesinlikle çekinmeyin. İlk söylenen fiyatın beşte biri kadarını rahatlıkla önerebilir, hatırı sayılır oranda indirim alabilirsiniz. Tabii ki her yer için ve her ürün için geçerli değildir.
 • Paranızı havaalanı ya da güvenli döviz bürolarında bozdurun. Acil ihtiyaç durumunda ucuz kurdan bozdurmak durumunda kalabilirsiniz. Tayland’da bankamatikler debit kart ile günde en fazla 20.000 baht çekmenize izin vermekte ve 150-180 baht arası işlem ücreti almaktadır.
 • Genel olarak Taylandlıların ingilizce ile araları hiç iyi değil. Gayet basit kelimelerle konuşmaya çalışın. Tay dili sadece geniş zamandan oluştuğu için siz de geniş zaman kullanırsanız daha etkili olacaktır.
 • Tropikal meyveleri denemeyi ihmal etmeyin. Türkiye’ye döndükten sonra bir daha göremeyeceğiz çok sayıda meyve Tayland‘da mevcut.
 • 20 baht bile olsa (yaklaşık 1,5 lira) bahşiş verirseniz çok iyi tepkiler alırsınız.
 • Yanınızda pasaportunuzu değil bir fotokopisini taşıyın. Herhangi bir kayıp ya da çalınma durumunda pasaportunuzu bulabilme ihtimaliniz neredeyse hiç yok. Bu yüzden dikkat etmekte fayda var.
 • Ladyboy’ların (transseksüel) çoğu seks turizminde çalışsa da her yerde çalışma hakkı olduğunu ve ülkede kabul gördüklerini unutmayın.
 • Eğlence merkezlerinde dışarıdan görünmeyen ve tenha mekanlara girmemekte fayda var. Fahiş hesaplar ödeme durumu ile karşılaşabilirsiniz. Herkesin tercih ettiği yerler her zaman daha güvenli.
 • Tayland polisi, rüşvetçileri ile ünlüdür. Yasak bölgede sigara içmek, kasksız motor sürmek, yerlere çöp atmak gibi davranışlara dikkat ederek sizden rüşvet koparmaya çalışmalarına olanak sağlamayın.
 • Taksilerde taksimetre açtırmayı, tuk tuk ya da motor taksilerde pazarlık yapmayı unutmayın. Motor taksilerde sürücü pek dikkat etmese de, kask isteyip takmayı unutmayın.
 • Temizlik takıntınız yoksa sokaklardaki yemek satıcılarından ucuza yemek yenebilir. Deniz ürünleri de restoranlarda dahi çok ucuzdur. Tay mutfağının acılı yemeklerine de hazırlıklı olun.

Gezilecek Yerler

Tayland, Budizm’in yoğun yaşandığı ülkelerden birisi. Bu nedenle ülke genelinde çok sayıda Budist tapınağı mevcut. Bunun yanında göz kamaştırıcı ve ziyaret edilmeye değer pek çok yapı ve bölge de mevcut.

Her bir şehrin kendine has hikayesi ve yapısı olduğu için ayrı ayrı ele almak en doğrusu olacaktır;

Bangkok Gezilecek Yerler

 • Wat Arun (Şafak Tapınağı)
 • Wat Pho (Yatan Buda)
 • Wat Phra Kaew (Zümrüt Buda Tapınağı)
 • Grand Palace (Büyük Saray) ve daha pek çok bölgeyi incelemek ve yazının devamı ve detaylı bilgi için tıklayın.

Pattaya’da Gezilecek Yerler

 • Viharn Thep Sathit Phra Kitti Chaloem
 • The Sanctuary of Truth (Doğruluk Tapınağı)
 • Mercan Adası ve daha pek çok bölgeyi incelemek ve yazının devamını okumak için tıklayın.

Phuket’te Gezilecek Yerler

 • Phuket Town
 • Phi Phi Adaları
 • James Bond Adası
 • Büyük Buda ve daha pek çok bölgeyi incelemek ve yazının devamını okumak için tıklayın.

Ne Zaman Gelinir?

Tayland tropik iklimi, devamlı 30 derece civarında seyreden sıcaklığı ve yüksek nem ile gayet sıcak bir ülke. Kuzey bölgelerde daha ılıman, yer yer soğuk bölgeler bulunsa da, en çok tercih edilen adalar ve tatil bölgeleri yıl boyu sıcak kalmakta. Çok belirgin olmasa da Tayland’da 3 farklı mevsim yaşanmaktadır.

Ünlü festivalleri olan Tayland’ın, Songkran, Loi Kratong gibi çok özel zamanları da tatilci akınına uğramakta.Detaylı bilgi için tıklayın.

Sağlık Önlemleri

Tayland’a gelmeden önce herhangi bir aşı zorunluluğu yoktur. Genel olarak Tayland, sağlık sistemi ve hastaneler olarak gelişmiş durumdadır. Son 1 yılda 2,5 milyon turist sadece tedavi amaçlı Tayland’a gelmiştir. Kendini hızlı geliştiren ve yenileyen Tayland, 23 tane uluslararası standart sertifikalı hastanesi ile Asya Pasifik bölgesinde lider konumda bulunuyor.Detaylı bilgi için tıklayın.

Telefon & İnternet

Türkiye dışına çıktığımız andan itibaren, telefon kullanımı onlarca kat daha pahalı hale gelmekte. Hele ki faturalı hat sahipleri için dikkatsizlik, tatil masrafı kadar telefon faturası anlamına da gelebilir. Her ne kadar firmalar yurt dışı için paket ya da indirimler uygulasa da hala kullanılabilir olmaktan çok uzaklar.

Tayland’a tatil için geldiğinizde ilk olarak, neredeyse bedava satılan ön ödemeli yeni bir hat almakta fayda var. Tayland genelinde her yerde bulunan 7/11 marketlerinden kredi yükleyebilirsiniz. Yurtdışı görüşmeleri elbette yine çok pahalı. Ancak internet için kullanmak gayet mantıklı. Detaylı bilgi için tıklayın.

Ulaşım

Tayland, kuzeyden güneye uzanan yapısı, fazla sayıda şehri ve pek çok adası ile ulaşımın çok önemli olduğu bir ülke konumunda. Başkent Bangkok dışında toplu taşımanın pek gelişmediği ülkede, Bangkok’ta metro, ülke genelinde şehir içi taksi, motor taksi, tuk tuk, şehiriçi otobüs ve dolmuş tarzı minivanlar, uzun yolculuklar için uçak dışında tren, minivan ve mümkün olan bölgelere hızlı feribot kullanılabilecek ulaşım türleri. Detaylı bilgi için tıklayın.

Yeme & İçme

Her tarz ya da ülke mutfağına ait restoranları, deniz ürünlerindeki çeşitlilik ve ucuzluk ile Tayland’da seçenek çok fazla. Gezeceğiniz pek çok bölgede, yazıları da Türkçe olmak üzere seyyar tavuk-et döner tezgahları görebileceğiniz gibi, neredeyse her bölgede ‘Helal’ Türk ya da Türk Mutfağına yakın olan Arap restoranları mevcut. Detaylı bilgi için tıklayın.