Bangkok Gezilecek Yerler

Tapınaklar

Bangkok Şehir ve Tapınaklar Turu için tıklayın.

Wat Arun (Şafak Tapınağı): Tam adı Wat Arunratchawararam Ratchaworamahawihan olan tapınak, Hint Şafak Tanrısı’ndan esinlenerek inşa edilmiştir. Bir büyük ana kule ve 4 tane küçük kule yapıdan oluşan tapınağın büyük kulesi 104 metre yüksekliğinde. 300 yıllık tarihi ile Wat Arun, Tayland’da görülmesi gereken yapıların başında geliyor.

Wat Arun
Wat Arun

Wat Pho (Yatan Buda):  Tayland Kraliyet Ailesi’nin yaşadığı yere çok yakında bulunan tapınağın tam adı Wat Phra Chettuphon Wimon Mangkhlaram Ratchaworamahawihan’dir. Geleneksel Tay Masajı’nın doğduğu yer olarak bilinen tapınakta, 15 metre yüksekliğinde, 43 metre uzunluğunda Yatan Buda heykeli bulunmaktadır. Bu heykel Buda’nın Nirvana’ya ulaşmasını simgelemektedir. Ayaklarının alt kısmına işlenmiş 108 sembol ve koridorda bulunan 108 adet bronz kase de Buda’nın 108 olumlu eylemi simgelemektedir.Bu kaselere para atılarak şans dilemek gelenek haline gelmiştir. Tay masajı yaptırılabileceği gibi, masaj kursuna da kayıt olunabilir.

Wat Pho
Wat Pho

Wat Phra Kaew (Zümrüt Buda Tapınağı): Diğerlerine göre küçük gibi görünse bile tarihi ve sanatsal açıdan en önemli tapınaklardan biridir. Budizm’in önemli simgelerinden biri olan ZÜmrüt Buda heykelini içeren tapınağın üç farklı girişi vardır ancak merkez girişten sadece kral ve kraliçe geçebilir. Tapınağı çevreleyen duvarlara Ramakian efsanesini betimleyen resimler boyanmıştır. Tapınakta bulunan heykellerden bazıları da bu efsanede geçen figürlerden esinlenerek yapılmıştır.

Wat Phra Kaew
Wat Phra Kaew

Wat Traimitr  (Altın Buda) : Wat Traimitr, 3 mt yüksekliğinde, 5,500 kg ağırlığında altın Buda heykelinin olduğu ünlü tapınaktır. Heykel, Sukhothai döneminin iyi sanatı ile 13. yüzyılda saf altından yapılmıştır. Dünyanın en büyük altından yapılan heykeli olarak Guinness Dünya Rekorlar kitabında yerini almaktadır.

Wat Traimitr
Wat Traimitr

Wat Benchamabophit ( Mermer Tapınak ): Tay dini mimarisi ile modern bir çalışmanın eseri olan tapınak, beyaz italyan mermeri ile yapılmış Tayland’ın en güzel heykeli olan Praputthachinarat’a ev sahipliği yapmaktadır.

Wat Benchamabophit
Wat Benchamabophit

Wat Ratchanadda : Demir Kale olarak da bilinen bu tapınak, özellikle gece ışıklandırmaları ile harika bir görünüme sahiptir.

Wat Ratchanadda
Wat Ratchanadda

Wat Saket (Altın Dağ): Bangkok başkent yapılmadan daha önce inşa edilen bu tapınak, en güzel Bangkok manzarası sağlayan bölgelerden biri olarak ün yapmıştır. Buda’nın küllerinin saklandığı söylenen tapınak, Kral Rama 3 tarafından yaptırılmıştır.

Wat Saket
Wat Saket

Müzeler & Önemli Yapılar

Grand Palace (Büyük Saray) : Bangkok şehrinin en ünlü simgelerinden birisidir. Tayland’ın başkenti Bangkok’un kalbinde yer alan kraliyet sarayı kompleksidir. Saray, resmi olarak 1782’den beri Siam Krallığı’na ev sahipliği yapmaktadır. Ünlü Wat Phra Kaew Tapınağı da Büyük Saray kompleksi içinde yer almaktadır. 1925 yılına kadar Tayland kraliyet konutu olarak kullanılan Büyük Saray, bugün kısmen halka açık bir müze görünümünde olsa da, bazı binaları hala kraliyet ofisi olarak kullanılmakadır.

Grand Palace
Grand Palace

National Museum (Ulusal Müze) : Nehir kenarında, Grand Palace’ a çok yakın bir noktadadır. 1782’de Prens Wang Na’nın Sarayı olarak inşa edilen yapı, Güneydoğu Asya’daki en büyük müzedir.

National Museum
National Museum

China Town : Hemen her ülkede bulunan Çin Mahallesi Bangkok’ta da tüm ihtişamıyla bulunmakta. Gündüzleri çeşitli ürünlerin satıldığı dükkanları, akşamları ise yemek tezgahlarını görebilirsiniz.

Chinatown
Chinatown

Yüzen Pazar (Damnoen Saduak) : Yüzen Pazar, satıcıların çiftçi elbiseleri ve şapkaları ile kendi üretimleri olan yiyeceklerini sandallar ile satmak için getirdikleri yerdir. Kanal boyunca birbirinden lezzetli tropikal meyveler, sebze çeşitleri ve ev yapımı ürünleri bulabilirsiniz. Sabah 6 sularında insanları satışa başladığı pazarda ürünlerin büyük çoğunluğu öğleden sonra bittiği için sabah gidilmesi tavsiye edilir. Siz de bir sandal kiralayarak pazarın keyfini çıkarabilirsiniz. Yüzen Pazar (Damnoen Saduak) turu için tıklayın.

Yüzen Pazar
Yüzen Pazar

Ayutthaya  : 417 yıldır Tayland sermayesinin önemli turistik yerlerinden birisidir. Taylandlıların kuzey komşuları tarafından güneye göç etmeye zorlandığı Kral U-Thong tarafından 1350 yılında kurulmuş şehirde, birçok antik kalıntılar ve sanat eserleri görülebilir. Ayutthaya’da, Tayland’ın başkenti olduğu dönemden, Burma’nın yağmaladığı 1767 yılına kadar 33 tane farklı kral hüküm sürmüştür. Tarihsel bir park olarak iyi korunmuş alan, 13 aralık 1991 yılından bu yana UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Karadan ya da nehirden gemi ile ulaşım sağlanabilir. Ayutthaya turu için tıklayın.

Ayutthaya
Ayutthaya

Antik Kent Muang Boran : Muang Boran yani Antik Kent sadece Tayland’ın değil dünyanın en büyük açık hava müzelerinden birisidir. Muang Boran’ın tasarımı Tayland ve 5 bölgesini benzersiz bir şekilde kopyalayarak yapılmıştır. Her bölgede, ünlü saraylar, binalar ve anıtların kopyalarını bulabilirsiniz. Antik Kent Muang Boran turu için tıklayın.

Muang Boran
Muang Boran

Timsah Çiftliği ve Hayvanat Bahçesi (Samut Prakan) : Bangkok’un dışındaki Jurassic Park benzeri Samut Prakan Timsah Çiftliği ve Hayvanat Bahçesi’ne yolculuk sadece 10 km’dir. Çiftlikte, en büyük timsah olarak bilinen Büyük Siyam Timsahı ve 60.000’den fazla timsah çeşidini, büyük sürüngenleri, maymunları, filleri ve yılanları görme imkanınız bulunmaktadır. Günlük olarak çıplak elle timsah yakalama gösterileri yapılmaktadır. Gösteriler hergün öğle saatleri hariç 09:00 – 17:00 ve tatil günleri 12:00 – 17:00 arasında gösterilmektedir. 16:30 – 17:30 arasıda timsahları besleme saatidir. Bir diğer gösteri ise, hergün 09:30 – 16:30 arasında düzenlenen fil gösterileridir. Timsah çiftliği, 1950 yılında ‘Timsah Kral’ lakaplı Utai Youngprapakorn tarafından, nesli tükenmekte olan timsanların korunması amacı ile yaptırılmıştır. Bu çiftlik aynı zamanda yaban hayatı koruma için, bir eğitim ve araştırma merkezi ve sürüngenler hakkında uzmanlardan geniş bir bilgi alabilirsiniz. Timsah Çiftliği ve Hayvanat Bahçesi (Samut Prakan) turu için tıklayın.

Timsah Çiftliği Samut Prakan
Timsah Çiftliği Samut Prakan