Ne Zaman Gelinir?

Tayland tropik iklimi, devamlı 30 derece civarında seyreden sıcaklığı ve yüksek nem ile gayet sıcak bir ülke. Kuzey bölgelerde daha ılıman, yer yer soğuk bölgeler bulunsa da, en çok tercih edilen adalar ve tatil bölgeleri yıl boyu sıcak kalmakta. Çok belirgin olmasa da Tayland’da 3 farklı mevsim yaşanmaktadır.

Yağış-Sıcaklık
Yağış-Sıcaklık

Sıcak Mevsim (Mart-Mayıs)

Kıyı şehirleri ve adalarda denizin tadını çıkartarak, kuzeyde doğal serin hava ile etkisi azaltılabilen sıcak mevsim, etkisini en çok Bangkok gibi şehir merkezlerinde göstermekte. Yakıcı ve bunaltıcı sıcak hava, sayısız bina ve gökdelenlerin de etkisiyle Bangkok’u boğucu bir şehir haline getirmekte. Kuzeyde ise serin hava birçok yerliyi sıcak mevsimde kuzeye çekmekte. Yüksek sezona oranla fiyatlar daha uygun olsa da, pek avantajlı sayılmaz.

Yağmurlu Mevsim (Haziran-Ekim)

Bol yağmurun görüldüğü bu mevsimde, sıcaklık belirgin oranda azalmasa bile yağmurun yardımı ile etkisi hissedilir derecede azalmaktadır. Aralıksız yağışlar görülmediği gibi gün içinde başlayıp durabilen çok şiddetli yağışlar görülebilmektedir. Düşük sezon olduğu için fiyatlarda yapılan indirimler ile tatil için avantajlı bir dönemdir.

Serin Mevsim (Kasım-Şubat)

Seyahat ve tatil için en uygun zaman olan serin mevsimde hava bunaltıcı derecede sıcak olmadığı gibi yağış da azdır. Ancak yüksek sezon olduğu için fiyatlar da aynı doğrultuda yüksektir. Rezervasyonların aylar öncesinden yapılması gerekmektedir.

Tayland festivalleri ile de ünlü bir ülke. İşte belli başlı festivaller ve özel günler ;

 • Çin Yeni Yıl Festivali (Ocak / Şubat)

Kutlamaların merkezi olan Çin Mahallesinde en yoğun görülen kutlamalara Tayland’da yaşayan Çinliler ile eğlenmek isteyen Taylandlılar katılmakta.

 • Maka Buça (Şubat)
 • Songkran Festivali (Nisan ortası – Tay Yeni Yılı)

Songran Su Festivali olarak da bilinen bu etkinlik, su ile kirlerden arınıldığına inanıldığı için başlasa da özellikle yabancıların da katılımıyla en büyük eğlence festivali halini almıştır. Bu süre zarfında iş yerleri tatildir. 3 gün süren bu festival sırasında ıslanmaya niyetiniz yoksa temkinli de tetikte olmak gerekiyor.

Songkran Festivali
Songkran Festivali
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Taç Giyme Töreni (5 Mayıs)
 • Royal Ploughing Ceremony (Mayıs)

Her yıl pirinç ekiminin başladığı zamanlarda kutlanan festival.

 • Vejeteryan Festivali (Ekim)

Bir çok uzakdoğu ülkesinde gerçekleştirilen bu festival ile insanlar 9 günlük vejeteryan diyetine başlar. Bazı restoranlar da sadece vejeteryan menüler çıkararak, sarı flama asıp bunu belirtirler.

 • Trooping of the Colours Festivali (2 Aralık)

Tayland Kralı’nın doğum gününden 3 gün önce yapılan festival ve resmi geçit törenidir. 2000’i aşkın askerin katılımıyla gerçekleşen tören bütün Tay televizyonlarından canlı yayınlanır.

 • Kral’ın Doğum Günü Kutlamaları (5 Aralık)

Tayland Kralı’nın doğum günün yurt genelinde kutlandığı törenlerdir. Bütün şehirde kralın rengi olan sarı renk hakim olmakta.

 • Loi Krathong Işık festivali (Kasım)

Kötü şansın kendilerinden uzaklaşması için binlerce insanın nehir kıyılarına koştuğu ve muz kabuğundaki mumları suya bıraktığı festivaldir. Kuzey illerinde ise gökyüzüne gönderilen binlerce fener, mükemmel bir görüntü oluşturmaktadır.

Loi Kratong
Loi Kratong
 • Yılbaşı (31 Aralık)

Yeni yıl tüm dünyada olduğu gibi Tayland’da da çılgın eğlencelerle kutlanmakta.