Telefon & İnternet

Türkiye dışına çıktığımız andan itibaren, telefon kullanımı onlarca kat daha pahalı hale gelmekte. Hele ki faturalı hat sahipleri için dikkatsizlik, tatil masrafı kadar telefon faturası anlamına da gelebilir. Her ne kadar firmalar yurt dışı için paket ya da indirimler uygulasa da hala kullanılabilir olmaktan çok uzaklar.

İnternet
İnternet

Tayland’a tatil için geldiğinizde ilk olarak, neredeyse bedava satılan ön ödemeli yeni bir hat almakta fayda var. Tayland genelinde her yerde bulunan 7/11 marketlerinden kredi yükleyebilirsiniz. Yurtdışı görüşmeleri elbette yine çok pahalı. Ancak internet için kullanmak gayet mantıklı. Her ne kadar internet için otel, restoran ya da kafelerde wifi olsa da gerek Türkiye ile gerekse de Tayland içinde iletişim için internet olmazsa olmaz. Birçok akıllı telefon uygulaması ile bedava görüşme yapabilmek mümkün.

Başlıca 3 firma hizmet vermekte. Altyapısı en gelişmiş firma Truemove olsa da, kapsama alanı bazında geri kalmış durumda. AIS ve Dtac de her geçen gün hizmet kalitesini artırmakta. Ayrıca alınan internet paketlerinin haricinde firmalar, bedava wifi hizmeti de sunmakta.

Truemove 1Gb limitli aylık paket 399, 2Gb limitli aylık paket 599 Baht.
Truemove 1Gb limitli haftalık paket 249 Baht. (Limit aşımında hız 128 Kbps, internet kesilmez)

AIS 1Gb limitli aylık paket 399, 2Gb limitli aylık paket 599 Baht. (Limit aşımında hız 256 Kbps, internet kesilmez)

Dtac 1,5Gb limitli aylık paket 399, 3Gb limitli aylık paket 650 Baht.
Dtac 1Gb limitli haftalık paket 199 Baht.
 (Limit aşımında hız 1,5Gb için 64 Kbps, 1 ve 3Gb için 384 Kbps, internet kesilmez)

VoiP
VoiP

Bunun haricinde, Khao San Road ve benzeri turistin bol olduğu bölgelerde VoIP ile ucuz yurtdışı görüşmeleri yapılabilmekte.

Ankesörlü telefonlar da ülkenin genelinde mevcut.