Ulaşım

Şehiriçi Raylı Sistemler

Bangkok Raylı Sistemler
Bangkok Raylı Sistemler

Bangkok’ta geçerli olan şehiriçi raylı sistemler, kalabalık şehirde gerçekten çok rahatlatıcı olmakta. 3 ana hattan oluşan raylı sistemler, çok büyük alana yayılmasa bile, şehrin en yoğun olduğu bölgelere trafik sıkıntısı  çekmeden ulaşımı sağlamakta.

MRT (Metro), bildiğimiz manada yeraltı metrosu olan hattır. 18 duraktan oluşan metro hattı ile iş merkezi Asok bölgesine, ünlü Chathucak hafta sonu pazarına, pek çok alışveriş merkezine doğrudan ulaşabilirsiniz. Sabah 06:00’dan gece yarısına kadar 5 dakika ara ile çalışan hattan, Petchaburi durağından Airport Link’e (Havaalanı Hattı), Silom, Chatuchak ve Sukhumvit(Asok) duraklarından BTS (Skytrain) hattına geçiş yapabilirsiniz.

BTS (Skytrain)
BTS (Skytrain)

BTS (Skytrain), metronun kendine özel yüksekte konumlanmış yola sahip olan versiyonudur. 2 farklı hattı bulunan BTS, toplamda 33 durağa sahip olup iki hat Bangkok’un kalbi olan Siam’da birleşmektedir. Sabah 05:00’dan gece yarısına kadar yaklaşık 5 dakika ara ile çalışan hattan, Sala Daeng, Mochit ve Asok(Sukhumvit) duraklarından MRT’ye, Phaya Thai durağından Airport Link’e (Havaalanı Hattı) geçiş yapabilirsiniz.

Airport Link (Havaalanı Hattı), BTS ile hemen hemen aynı yapıda olup, şehrin Bangkok Suvarnabhumi Havaalanı ile bağlantısını sağlamaktadır. Toplam 8 durağa sahip hat, sabah 06:00’dan gece yarısına kadar hizmet vermektedir. Phaya Thai durağından BTS’e, Makkasan durağından MRT’ye geçiş yapabilirsiniz.

Taksi

Taksi
Taksi

Toplu taşımanın çok gelişmemiş olması ve fiyatların çok uygun olması sebebiyle en çok tercih edilen ulaşım yollarından biri kuşkusuz taksi. 35 baht (yaklaşık 2 Lira) açılış ücreti ile çalışan taksimetre, kilometre başına da 5 baht ile uygun fiyata ulaşım sağlamakta. Fiyatın uygun olmasının yanında taksilerin büyük çoğunluğu temiz ve devamlı olarak klimanın çalıştığı araçlar. Ancak Bangkok gibi kalabalık şehirlerde trafiği de hesaba katmakta fayda var. Bunun yanı sıra taksimetre açmamakta direnen taksiciler de yok değil. Binmeden önce kapıyı açıp “meter” diyerek sorabilirsiniz. Eğer böyle taksiciler denk gelirse gitmesini söyleyip yeni bir taksi çağırabilirsiniz. Otel, bar ya da restoran gibi yerlerden çıkışta kapıda bekleyen taksiciler yerine yoldan bir taksi durdurmak daha iyi bir seçim olacaktır.

Motor Taksi

Motor Taksi
Motor Taksi

Tayland’ın neredeyse heryerinde görebilceğiniz turuncu yelekli motorsiklet taksiler, yakın mesafede uygun ve hızlı ulaşım sunmaktadır. Kendilerinin belirlediği durak tarzı bölgeleri olan motor taksiler ile bu duraklar arasında uzaklığa bağlı olarak 20 bahttan başlayan fiyatlarla ulaşım mümkün. Ancak durağa uzak ya da ters bir bölgeye gitmek isterseniz ona göre de fiyat katlanmakta.Trafiğin durumuna göre görece uzun mesafelere de taksi ücretine hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

 

Tuk Tuk

Tuk Tuk
Tuk Tuk

Tayland’a gelen herkesin en az bir kez deneyim ettiği tuk tuk, çok ucuz olmayan ancak eğlenceli ve havadar bir ulaşım sağlamakta. Tuk Tuk şoförlerinin yabancı gördüğü anda potansiyel para gözüyle baktığı için son dünemlerde popülerliğini yitirmiştir. Götürdüğü her kişi başına komisyon aldıkları mağazalara götürmekte ısrar eden, çok fazla ücret talep eden tuk tukçular bunun başlıca sebebidir. Ne kadar güzel ve eğlenceli olsa da, taksi ile ne kadar ödeyeceğinizi tahmin ettiğiniz yerler için pazarlık etmekte, hiç bilmediğiniz yerler için tercih etmemekte fayda var.

Şehiriçi Otobüs

Otobüs
Otobüs

Çok gelişmemiş olan Tayland toplu taşıma sistemi bu doğrultuda çok fazla otobüse sahip değil. Halen klimasız ve çok eski otobüslerin de kullanıldığı hatlar her yere doğrudan ulaşım sağlamadığı gibi, 30 dakikayı aşan bekleme süreleri ile gerçekten sıkıntı verici boyutta olabilmekte. 7 ila 20 baht arasında değişen otobüs fiyatları, gidilecek yer ve aracın klimalı olup olmama durumuna göre değişmekte. Yoğun trafik durumlarında çok zor durumlara sokabilmekte.

Dolmuş Minivan

Dolmuş Minivan
Dolmuş Minivan

Arkası açık minivanlar ile pek çok yerde ulaşım mümkün. Taksiye oranla daha ucuz, otobüse oranla daha pratik olan bu ulaşım şekli pek çok kişi tarafından kullanılmakta.

 

 

 

 

Tren

Bangkok Tren İstasyonu
Bangkok Tren İstasyonu

Tayland, kuzeyden güneye, doğudan batıya geniş bir tren hattına sahiptir. Uzun yolculuklar için tercih edildiği gibi, yakın şehirlere ulaşım için de tercih edilmektedir. Klimalı, fanlı, yataklı gibi seçenekleri bulunan trenler, geniş ulaşım seçeneği sunmaktadır.

 

 

 

Minivan

Minivan
Minivan

Bizim bildiğimiz düzeyde şehirler arası otobüs olarak nitelendirilebilecek olan minivanlar, diğer şehirlere giderken en çok tercih edilen ulaşım şekli. Birçok Taylandlının yanı sıra gezginler de tercih etmektedir. Uygun fiyatları ile uzun da olsa ekonomik ulaşım sağlamakta.

 

 

 

 

Feribot

Feribot
Feribot

Tayland, en ünlü ve turist akınına uğrayan bölgeleri yarımada üzerinde olduğu için, denizden ulaşımın da muhakkak çok önemli olduğu bir ülke. Pek çok firmanın sunduğu feribot hizmetleri, adaların dışında denize yakın şehirlere de ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Uçağa nazaran daha ucuz, trene ya da minivana nazaran daha ferah ve konforlu olan deniz yolu, pek çok kişi tarafından tercih edilmekte.