Yeme & İçme

Tayland mutfağı denince akla ilk olarak çok çeşitli baharatlar, acı ve deniz ürünleri gelir. Neredeyse her yemekte kullanılan bol acı sos ve baharatlar farklı bir tat yaratmakta. Sevilen ve çok tercih edilen pilav ve ızgara çeşitleri ile Türk mutfağına tanıdık gelen yemeklerin yanında, kendine has çok sayıda yemek çeşidi Tayland’da mevcut. Yemekler genel olarak çorba kıvamında, haşlama tarzı ya da pek çok ürünün karıştırılması ile salata kıvamındadır.

Böcek Satıcıları
Böcek Satıcıları

Pek çok insanın söylediği “Tayland’da böcek yiyorlar.” önermesi bir bakıma doğru olsa da, geçmişte fakir kesimin protein içerdiği için yediği böcekleri günümüzde çok çok az kişi yemekte. Ancak turistlerin çok fazla ilgisini çektiği için seyyar satıcıları pek çok bölgede görmek mümkün. Kedi-köpek yeme konusu tamamen şehir efsanesi. Ancak domuz eti ve ürünleri pek çok yerde kullanıldığı için sipariş vermeden önce sormakta fayda var.

Her tarz ya da ülke mutfağına ait restoranları, deniz ürünlerindeki çeşitlilik ve ucuzluk ile Tayland’da seçenek çok fazla. Gezeceğiniz pek çok bölgede, yazıları da Türkçe olmak üzere seyyar tavuk-et döner tezgahları görebileceğiniz gibi, neredeyse her bölgede ‘Helal’ ürün kullanan Türk ya da Türk Mutfağına yakın olan Arap restoranları mevcut. Aynı zamanda marketlerde de üzerinde ‘Helal’ sertifikası olan ürünler bulmak mümkün. Damak tadınıza uygun ürünler bulabildiğiniz takdirde, neredeyse her sokakta bulunan satıcılardan, restorana oranla çok daha ucuza yemek yeme imkânınız da mevcut.

Fried Rice
Fried Rice

Türk Mutfağına yakın ürünler;

  • Fried Rice (Türk pilavına en yakın olan, kızartılmış pilav çeşidi. Tavuk, yengeç, karides vb. ile birlikte sipariş edilebilir.)
  • Sticky Rice (Chopstick ile yemeye uygun biçimce yapışkan olarak pişirilen pilav çeşidi.)
  • Haşlanmış yağsız pirinç de yine Türk pilavına benzer fakat kuru olduğu için yanında çorba benzeri suyla servis edilir ve karıştırılarak tüketilir.
  • Deniz ürünleri.
  • Kendin pişir kendin ye tarzı BBQ restoranlarında et, tavuk ve deniz ürünleri ızgaraları.

    Barbekü
    Barbekü

Tayland’da tropikal meyveler ve deniz ürünlerin dışında neredeyse her ürün dışarıdan ithal edilmektedir. Her ne kadar Yüzen Pazar ve benzeri bölgelerde ucuza ürün bulunabilse de,  ürünlerin çoğunluğu ithal edildiği için mutfak alışverişleri gayet pahalı. Taylandlıların da büyük bir çoğunluğu evde yemek yapmak yerine dışarıdan yemeyi tercih etmekte.

Tayland’da tropikal meyvelerin (Mango, Gül Elması, Longan, Lychee, Rambutan, Mangoteen, Passion Fruit, Dragon Fruit, Star Fruit, Guava, Durian, Jackfruit, Pomelo, Hindistan Cevizi, Papaya, Ananas vb.) tadına kesinlikle bakılması gerekir.

Tayland Meyveleri
Tayland Meyveleri

Çok fazla çeşide sahip deniz ürünleri de, uygun fiyatları ile insanı cezbediyor. Çok sayıda balık çeşidi, karides, yengeç, kalamar ve pek çok deniz ürününü uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Özellikle çok fazla kalabalık olmayan bölgelerde çok çok ucuza çok çeşitli deniz ürünleri yiyebilirsiniz.

Deniz Ürünleri
Deniz Ürünleri

İçecekler

İçme sularının belki de tamamını arıtma suları oluşturmaktadır. Nestle gibi bilindik markalar olsa da, arıtma sulardan oluştuğu için markadan ziyade damak tadınıza uygun olanı seçmekte fayda var.

Tayland çok fazla çeşitte tropikal meyveye sahip olduğu için, meyve suları da çok çeşitli. Büfelerde satıldığı gibi sokaklarda da satılanları görmek mümkün.

Meyve Suları
Meyve Suları

Çay çok fazla tüketilmese de, Tayland’ın önemli bir kahve kültürü olduğunu söylemek gerekir. Starbucks gibi markaların yanında, büfe ya da sokak satıcıları da çok rağbet görmekte. Kendine has tada sahip olan Tayland kahvesi, buzlu olarak soğuk şekilde de çok tercih edilmekte.

Kahve Satıcısı
Kahve Satıcısı
Sang Som
Sang Som

Alkollü içeceklerin belki de en ünlüleri Sang Som ve Mekhong adındaki Tayland viskileri. Yabancı markalara oranla ucuz olması da bu ünün sebeplerinden biri hiç kuşkusuz. Yabancı markalar da rahatlıkla bulunabilmekte. Gece kulüplerinde bitiremediğiniz şişeyi adınızı yazdırarak daha sonra tekrar içebilmeniz de, o tür mekanlarda şişe olarak almaya teşvik eden durumlar.

Tayland kendine has biralara da sahip. En popüler olanlar Chang, Singha ve Leo. Bunların dışında pek çok marka da dışarıdan ithal edildiği gibi, Heineken gibi bazı markaların Tayland fabrikaları da mevcut.